Jednorázové vložky a tampóny


Lenka Sobková Sept. 4, 2018

výhody

  • snadné použití
  • snadné udržení hygienických podmínek
  • v případě tampónů relativní pohodlí, vykoupené ovšem zdravotními riziky

nevýhody

  • většinou jsou vyrobené z materiálů bělených nebo parfemovaných, proto často obsahují velké množství chemických látek, které mohou dráždit sliznici nebo se skrze ni vstřebávat do organizmu
  • tak mohou přispívat k podráždění a zhoršení menstruačních bolestí a křečí
  • nutnost mít zásobu stále po ruce
  • v případě tampónu potenciální (i když relativně nízké) riziko syndromu toxického šoku (podrobné informace zde)
  • jednoznačnou nevýhodou je ekologická zátěž životního prostředí, která jejich používáním vzniká – zkuste si jen tak orientačně spočítat, kolik zbytečného(?) odpadu tak vytvoří jediná žena za rok / dva / za svůj život

Pokud jste se již pro jednorázové vložky rozhodla, rozhodně doporučuji používání těch, které jsou vyrobeny z přírodních “nechemicky” ošetřených materiálů. Že takové neznáte? Seznámit se s nimi můžete třeba tady.
Stojí sice o něco více, než ty “normální”, ale mohou vám ušetřit mnoho nepříjemných potíží v budoucnu… Já myslím, že to za to stojí.

Co na to říkají odborníci?

Někteří gynekologové používání vložek považují za nejvhodnější. Jsou přesvědčeni, že pouze tak může menstruační krev volně vytékat a vagína může “volně dýchat”.

Pro mě osobně se tato představa neslučuje s jednorázovými vložkami, a to kvůli použitému materiálu (hlavně toho neprodyšného a nepropustného “plastového” tvořící spodní část vložky). Rozhodně bych pro zachování volné vagíny preferovala vložky látkové nebo menstruační kalhotky.

Sama za sebe (jako farmaceutka) rozhodně dlouhodobé používání takových pomůcek nedoporučuji. Nejsem ovšem příznivcem radikálních řešení – proto pokud cítíte, že právě jednorázová vložka je pro vás tou ideální menstruační pomůckou, najděte si značku, která používá co nejpřírodnější, nebělené a pokud možno co nejméně “chemické” materiály.

… pomůžete tak svému tělu ke zdraví a přispějete zároveň ke snížení zbytečné zátěže životního prostředí.

To ale není vše

Navíc používání jednorázových pomůcek vytváří jednoznačně asociaci, že menstruační krev je cosi nečistého, co musíme schovat a hned vyhodit. To vede samozřejmě i k odcizování se ženy od vlastní menstruace.

Je zajímavé, že ženy používající jednorázové pomůcky, mají často velmi zkreslené představy o průběhu vlastní menstruace, hlavně o množství a kvalitě menstruační krve. Savé materiály (ať už bavlna v případě tampónů, nebo gelotvorné materiály v případě vložek) totiž při kontaktu s krví hojně bobtnají a vytvářejí tak dojem, že z těla odchází velké množství krve. Téměř všechny ženy a dívky, které přešly na používání jiných pomůcek, jsou při prvním cyklu velmi překvapené.

Jednorázové pomůcky také neumožňují sledování konzistence a barvy menstruační krve. Právě jejich sledování je pro každou ženu kontrolou, že v jejím těle probíhá vše tak, jak má.

Líbil se Vám článek? Řekněte o něm ostatním:

Autor

Lenka Sobková

Lenka Sobková

farmaceutka se zaměřením na fytoterapii (léčivé rostliny) a na nutraceutiku (léčbu skrze přirozenou stravu) se základním homeopatickým vzděláním a kompletním výcvikem i praxí Hlubinné abreaktivní psychoterapie

Další články autora