Spokojená střevní mikroflóra: základ zdraví a krásy každé ženy

Probiotika jako zásobárna zdravých střevních bakterií

O pozitivním účinku probiotik na ženské zdraví se diskutuje stále častěji. Na problematiku vyvážené střevní mikroflóry a jejího posílení se v posledních letech nezaměřují pouze gastroenterologové, ale i gynekologové (1), psychiatři (2) a jiní medicínští specialisté. Všichni tito lékaři už vypracovali mnoho klinických studií, které jasně potvrzují pozitivní vliv prospěšných střevních bakterií nejen na trávení, ale i imunitu, vyváženost hormonálních procesů nebo psychické a emocionální zdraví.

Stav střevního mikrobiomu se zrcadlí na našem celkovém zdravotním stavu. Nevyvážená a nezdravá strava, stres, nadmíra alkoholu a tabáku, užívání léků a toxické vlivy okolního prostředí zanechávají v našich střevech výrazné stopy nesouladu. Ničí zdravé bakterie, které jsou ve střevech přirozeně osídlené. Tyto bakterie mají zásadní úlohu v procesu trávení, protože umožňují vstřebávání důležitých látek jako je hořčík, železo, měď, ale také bílkovin, tuků a karbohydrátů. Samy o sobě produkují tělu potřebné látky, jako jsou foláty, biotin, vitamín B12 či vitamín K.

Obohaťte jídelníček o probiotika

index.jpeg

Nerovnováhu mikroflóry pomáhají napravovat probiotika. Ta, která se ukazují jako účinná, povětšinou mohou být skladována při pokojové teplotě a jsou tedy živá (neusušená mrazem, lyofilizací) a ideálně zároveň obsahují i prebiotika. Taková probiotika dokáží efektivně vyvážit zásobárnou až trilionu zdravých bakterií trávicího traktu. Pro naše zdraví jsou tedy probiotika důležitá. Úplně ideální je přijímat je přirozeně ve stravě. Známá jsou acidofilní mléka, jogurty a zakysané mléčné výrobky, mnohdy ještě lepším účinkem vynikají fermentované rostlinné produkty jako kysané zelí, pickles, apod. Ovšem dejme si ruku na srdce. Pravidelně obohacovat jídelníček těmito produkty se nám ne vždy úspěšně daří.

Jak tedy zařídit, abychom svým střevům dopřávali to, co potřebují? Probiotickými doplňky stravy. Ta, nejčastěji ve formě tobolek či kapslí, obsahují stamiliony až desítky miliard živých mikroorganismů v doporučených denních dávkách. Ovšem ještě podstatnější než jejich množství je jejich životaschopnost a schopnost uchytit se v trávicím traktu a dále se rozmnožovat. Na tomto poli vynikají zejména probiotika rostlinného původu.

7 důvodů, proč do jídelníčku zařadit probiotika

Důvodů, proč zařadit probiotika do svého jídelníčku je mnoho. Pojďme se nyní podívat na nejzásadnějších sedm důvodů, které udělají váš život zdravějším a spokojenějším.

 1. Pomáhají trávení a předcházejí cestovatelským průjmům
  Mikroorganismy v dolní části střevního traktu mají za úkol pomáhat s trávením potravy, udržují střevní rovnováhu, díky které je zdravá i stolice. Správná funkce střev snižuje gastrointestinální příznaky, jako jsou plynatost, nadýmání, zácpa nebo průjem. Užíváním probiotik před náročnou cestou se úspěšně vyhnete i cestovatelskému průjmu. A to je moc fajn, vyrazit za dobrodružstvím, aniž byste se museli poohlížet po tom, kde je nejbližší toaleta.
 2. Pomáhají vyvážené funkci imunitního systému (3)
  Vyvážený poměr probiotických kultur ve střevech pomáhá tělu vyrábět vitamíny a enzymy důležité pro obranyschopnost organismu. Dobré bakterie tak účinně bojují za vaše zdraví.
 3. Udržují rovnováhu mikroorganismů při užívání antibiotik
  Antibiotika lékaři nasazují při bakteriálních infekcích. Tyto léky nám pomáhají zotavit se z nemoci, ale zároveň také poškozují vyvážený poměr bakterií v těle. Spolu s těmi špatnými hubí i ty dobré. Tuto ztrátu probiotika pomáhají minimalizovat a to jak při užívání antibiotik (probiotika užíváme v opačnou část dne než ATB), tak i po skončení užívání ATB, kdy napomáhají střevní mikroflóře navrátit rovnováhu.
 4. Předcházejí infekcím močového měchýře a močových cest (4, 5)
  Záněty močového měchýře a cest častěji trpí ženy než muži. Je statisticky prokázáno, že s těmito zdravotními obtížemi se v životě setkalo 50 – 60 % žen. Pokud i vy patříte mezi ženy z této statistiky, jistě víte, že tyto obtíže se rády opakují. A rozhodně nejsou příjemné. Protože jsou záněty močového ústrojí bakteriálního původu, strava bohatá na dobré bakterie působí jako účinná prevence. Přísun zdravých bakterií pomáhá i se zmírněním symptomů močové záněty doprovázejících.
 5. Bojují proti vaginálním infekcím (6)
  Probiotika mají pozitivní vliv i na gynekologické zdraví ženy. Účinně bojují proti vaginálním, kvasinkovým a bakteriálním infekcím. Každodenní užívání probiotik posiluje vaginální flóru a dokáže tak skvěle předcházet výše zmíněným potížím.
 6. Zlepšují plodnost
  Gynekologové se shodují na tom, že opakované záněty močového ústrojí mají negativní vliv na plodnost. Například rozmnožení patogenních kmenů Ecoli bakterie se prokazuje jako jedna z příčin potíží s otěhotněním. Probiotika a zejména kmen lactobacilus plantarum umí efektivně zabránit množení Ecoli (7) čímž imunitním systém dostává prostor si s infekcí poradit.
 7. Dělají krásnější pleť
  Každá žena chce být krásná a dává si záležet na tom, aby její pleť zářila zdravím. Jenže pak se ozvou kožní problémy jako akné, růžovka nebo ekzém a péče o pokožku je najednou o poznání náročnější. Podle výzkumu Americké akademie dermatologie umí probiotika bojovat i s těmito kosmetickými neduhy. Pravidelným přísunem probiotik nic nezkazíte, ale zlepšit můžete. Svoji pleť. Určitě vám to potvrdí i váš dermatolog.

Co vy a probiotika? Dáváte si záležet, aby byla součástí vaší stravy a zdravého životního stylu? Myslíte na prevenci a pomáháte svému tělu předcházet zdravotním komplikacím?

---

 1. Prevention and treatment of urinary tract infection with probiotics: Review and research perspective (D. Borchert, L. Sheridan, A. Papatsoris, Z. Faruquz, J. M. Barua, I. Junaid, Y. Pati, F. Chinegwundoh, and N. Buchholz) - odkaz zde
 2. Effects of the Oral Ingestion of Probiotics on Brain Damage in a Transient Model of Focal Cerebral Ischemia in Mice (Kobra Akhoundzadeh, M-Phill, Abedin Vakili, PhD, Mahdi Shadnoush, PhD and Jafar Sadeghzadeh, M-Phill) – odkaz zde
 3. Probiotics as an Immune Modulator. (Kang HJ, Im SH.) – odkaz zde
 4. Probiotics for prevention of recurrent urinary tract infections in women: a review of the evidence from microbiological and clinical studies. (Falagas ME, Betsi GI, Tokas T, Athanasiou S.) - odkaz zde
 5. The role of probiotics in women with recurrent urinary tract infections (Turgay Akgülcorresponding author and Tolga Karakan) – odkaz zde
 6. Probiotics in the Prevention and Treatment of Postmenopausal Vaginal Infections: Review Article (Jun-Mo Kimcorresponding author and Yoo Jin Park) – odkaz zde
 7. Evaluation of profertility effect of probiotic Lactobacillus plantarum 2621 in a murine model (Praveen Bhandari and Vijay Prabha) – odkaz zde
Líbil se Vám článek? Řekněte o něm ostatním:

Související produkty